top of page
Search
  • michalinadrozd

Periodontologia- czy to tylko leczenie paradontozy ?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem stanów chorobowych dziąseł, kości wokół zębów i implantów oraz więzadeł mocujących ząb w kości.

Najczęstszą chorobą przyzębia (bo tak właśnie nazywa się cały aparat zawieszeniowy zęba) jest zapalenie spowodowane zaleganiem kamienia nazębnego, który jest niczym innym jak zmineralizowaną (uwapnioną związkami ze śliny) płytką nazębną.
W zależności od zaawansowania choroby przyzębia (tzw. paradontozy) leczenie dzielimy na terapie niechirurgiczną i chirurgiczną

Terapia niechirurgiczna to przede wszystkim totalna zmiana nawyków higienicznych od zmiany sposobu używania szczoteczki, poprzez prawidłowe używanie nici dentystycznej do używania odpowiednich rozmiarem, profesjonalnie dobranych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. To wszystko odbywa się po wizycie u profesjonalnej Higienistki stomatologicznej w trakcie której to wizyty usuwany jest kamień nazębny z użyciem ultradźwięków i narzędzi ręcznych, wykonywany jest zabieg piaskowania zębów mający na celu usunięcie osadów i przebarwień. Końcową fazą zabiegu jest polerowanie zębów przy użyciu specjalnych past i szczoteczek, a zęby po zabiegu poddawane są działaniu fluoru - tzw fluoryzacja.


W przypadku bardziej zaawansowanych stanów chorobowych konieczna jest po wstępnym wygojeniu stanu zapalnego kolejna wizyta polegająca na usunięciu kamienia znajdującego się pod dziąsłami tzw. kamienia pod dziąsłowego.


Często ten etap kończy leczenie i Pacjent może przejść do fazy leczenia zachowawczego zębów lub do leczenia podtrzymującego terapią laserową.


Jeżeli stan jest bardziej zaawansowany wymaga to leczenia chirurgicznego, które dzielimy na leczenie resekcyjne lub addytywne.

Leczenie resekcyjne to w skrócie usuwanie nadmiarów dziąseł i/ lub kości.

Leczenie addytywne polega na odtwarzaniu utraconych w wyniku choroby tkanek. Możliwa jest tu regeneracja ubytków kostnych bądź sztucznym biomateriałem (specjalne granulaty chemicznie odpowiadające składem kości ludzkiej), lub własnym materiałem kostnym Pacjenta (może to być kość pobrana z innej części np, bródki, kości biodrowej lub wcześniej usunięty i w odpowiedniej procedurze zmielone ząb własny Pacjenta.

Wykonywane też są przeszczepy dziąseł mające na celu pokrycie odsłoniętych szyjek zębowych (tzw. recesji), bądź tez przeszczepy dziąseł mające na celu wytworzenie prawidłowego dziąsła wokół implantów.


Współczesna stomatologia bardzo zmieniła postrzeganie paradontozy- ta choroba, choć przewlekła jest obecnie możliwa do leczenia i nie oznacza tak jak to było kiedyś utraty zębów!


6 views0 comments

Comments


bottom of page